Dyrektor szkoły, a może ktoś inny?

Rower, coraz częściej możemy spotkać ten pojazd na naszych drogach. Próbujemy być modni, ekologiczni, fit. Wszystko jest w jak najlepszym porządku do czasu, gdy się zastanawiamy czy w ogóle to możemy poruszać się tym pojazdem? Czy nie potrzebujemy dodatkowych uprawnień? Czasem warto pomyśleć czy w ogóle znamy podstawowe przepisy ruchu drogowego, które uchronią nas przed spowodowaniem wypadku.

Moda rowerowa zdobywa coraz większe grono zwolenników. Nie tylko dorośli, ale także dzieci. Dla tych najmłodszych karta rowerowa jest niezbędna. Prawo mówi, że osoby, które ukończyły 10 lat, a przed 18 rokiem życia muszą uzyskać kartę rowerową.

Gdzie w ogóle starać się o te uprawnienia?

Najpopularniejsze są zajęcia prowadzone w szkołach podstawowych, osoby odpowiednio wykwalifikowane przekazują teorię i praktykę, a następnie słuchacze są egzaminowani. Warto na wstępie wspomnieć, że kartę rowerową wydaje się nieodpłatnie. Dokument wydawany jest dzieciom po uzyskaniu pisemnej zgody od rodziców czy opiekunów. Jednak następne pytanie, które nam się nasuwa to kto wydaje kartę rowerową? Może to być dyrektor szkoły, jeśli egzamin był przeprowadzany w szkole, dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, jeśli w tym miejscu nasze dziecko zdawało egzamin, w ostateczności ośrodek szkolenia kierowców. Ważne, by dokument był ważny, wiarygodny potrzebne jest dostarczenie zdjęcia portretowego.

Warto podjęć tę próbę, by uniknąć nieoczekiwanych konsekwencji, jakimi są mandaty. Niestety polskie prawo jasno określa swoje zasady, które ciężko obejść.