Energię wodną coraz częściej można spotkać jako zieloną alternatywę dla elektrowni węglowych. Powodów jest wiele – energia wodna jest czysta, bezemisyjna, być może jednym z najbardziej ekologicznych sposobów wytwarzania prądu. Sprawia to, że energia wodna staje się coraz bardziej popularna.
1. Dlaczego energia wodna jest zieloną alternatywą?
Energia wodna jest uważana za zieloną alternative do elektrowni węglowych, ponieważ w przeciwieństwie do elektrowni węglowych, nie tylko nie emituje szkodliwych substancji, ale również jest możliwa do odnawiania. Jest to proces którego nie można powtórzyć w drodze naturalnej, ale z odpowiednim planowaniem i zarządzaniem może być aktualizowany i wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej przez dziesiątki lat.
2. Jak działa energia wodna?
Energia wodna jest generowana przez spuszczanie wody z powierzchni ziemi i jej kierowanie przez turbinę, która napędza generator i wytwarza prąd elektryczny. Woda spuszczana jest zazwyczaj z tamy lub tyńcowego kanału zbudowanego wzdłuż rzeki. Po zejściu turbiną, zostaje ona odprowadzona z powrotem do rzeki.
3. Zalety energia wodnej
– Energia wodna jest odnawialna i nie zanieczyszcza powietrza.
– Elektrownie wodne zasilają całą sieć energetyczną, dzięki czemu można uniknąć wysokich rachunków za energię elektryczną.
– Elektrownie wodne wykorzystują promieniowanie słoneczne i siłę wiatru, co ostatecznie zmniejsza ilość zużytego paliwa.
– Dla wielu regionów, energii wodnej samo z siebie jest i tak dużo – można ją wykorzystać do zapewnienia suszom i zaspokojenia potrzeb irygacyjnych.
4. Wady energia wodnej
– Budowanie zapory wodnej jest drogie i wymaga odpowiedniego planowania i zarządzania.
– Przemieszczenie ludzi, zwierząt i roślin ze względu na budowę tamy.
– Wspólne korzystanie z rzek może prowokować spory między różnymi grupami. Na przykład, zapora wybudowana w górnym biegu rzeki może wpłynąć na prowadzenie działań rybackich w dolnym biegu rzeki.
5. Energia wodna – najlepszą zieloną alternatywą?
Energia wodna jest jednym z wiodących sposobów na produkcję energii elektrycznej bez emitowania zanieczyszczeń do powietrza. Z biegiem czasu, naukowcy rozwijają nowe technologie, które pomogą w wykorzystaniu tej wody w najlepszy możliwy sposób. Jednak, jak w przypadku każdej innowacji, musimy uwzględnić i prace konserwacyjne oraz planowanie i zarządzanie budową elektrowni wodnych.