Innowacyjne wózki golfowe znane jako Melex: polska rewolucja w świecie pojazdów elektrycznych

W dobie rosnącej popularności napędów elektrycznych warto pamiętać, że polski przemysł ma na swoim koncie solidne osiągnięcie w tym zakresie. Mowa o dorobku mieleckiej firmy Melex, produkującej pojazdy elektryczne, spośród których ogromną sławę zdobyły wózki golfowe. Do ich zasilania potrzebny jest odpowiedni akumulator trakcyjny.

Melex – ponad pół wieku doświadczenia w elektromobilności

Mielecka firma Melex powstała w 1970 roku, a jednym z jej pierwszych zadań było opracowanie niewielkiego pojazdu elektrycznego (wózka golfowego) na rynek amerykański. Produkcja tego typu rozpoczęła się w 1971 r., i od tej pory wózki marki Melex cieszą się ogromną popularnością na całym świecie – do tego stopnia, że pojazdy, którymi poruszają się golfiści, kolokwialnie nazywane są melexami. Obecnie przedsiębiorstwo wytwarza niewielkie pojazdy osobowe, bagażowe i specjalne.

Akumulator trakcyjny do melexa – konstrukcja

Akumulator trakcyjny służy do napędzania silnia elektrycznego w różnych pojazdach: wózkach inwalidzkich, golfowych, widłowych czy paletowych, zwyżkach i podnośnikach, a nawet łodziach. Akumulatory do melexa https://linkzpu.pl/produkt/akumulatory-trakcyjne-melex/ spełniać powinny wysokie wymagania.

Dlatego najlepsze baterie do takich pojazdów powstają z – zależnie od modelu – trzech, czterech bądź sześciu ogniw akumulatorowych, umieszczonych we wspólnym naczyniu polipropylenowym, zwanym monoblokiem. Natomiast zestawy płyt dodatnich pancernych wykonane w oparciu o technologię napełniania „na mokro”, jak również płyt ujemnych kratkowych, oddzielone są od siebie separatorami polipropylenowymi. Tak sporządzone zestawy umieszczone są w monoblokach i zgrzewane termicznie z monowieczkiem. To ostanie zabezpiecza przed wydostaniem się elektrolitu na zewnątrz ogniwa. Każda cela akumulatora wyposażona jest w korek wentylacyjny z uchylnym wieczkiem, służący ułatwieniu obsługi baterii w trakcie użytkowania. Połączenia międzyogniwowe wykonane są w sposób termiczny.

Akumulator trakcyjny do melexa – kryteria wyboru

Wybierając akumulator trakcyjny do napędzania wózka golfowego typu Melex, warto zwrócić uwagę zwłaszcza na modele o wyższej pojemności, np. 240 Ah. Istotnym kryterium jest też łatwość obsługi baterii, a także jej odporność na uszkodzenia mechaniczne, od której zależy bezpieczeństwo użytkowania. Akumulator posiadać powinien certyfikaty jakości: ISO 9001 i ISO 14001. Zdecydowaną zaletą jest przyjazność dla środowiska, czyli to, czy urządzenie nadaje się do pełnego recyklingu. Rzecz jasna, im dany model trwalszy, tym lepszy. Wyprodukowane w oparciu o najnowocześniejsze technologie akumulatory trakcyjne do melexów mogą bezawaryjnie pracować nawet przez pięć do sześciu lat, gwarantując właścicielom oraz użytkownikom spokój i komfort.