Czym są kable samoregulujące i jak działają?

Kable samoregulujące to produkty, których zadaniem jest ochrona zaworów przed oblodzeniem. Efektem jest zapewnienie dopasowanej wydajności systemu do bieżących warunków pogodowych. Zapewniają więc bezpieczeństwo eksploatacji, poruszania się pieszych czy aut, a także niskie koszty eksploatacji. Dlatego stosowane są w tak praktycznych produktach, jakimi są folie grzewcze. Opinie użytkowników jednoznacznie wskazują także na jeszcze jedną podstawową zaletę – oszczędność czasu i energii zużytej np. do odśnieżania.

Jak działa kabel samoregulujący?

Kabel samoregulujący powstaje z solidnych materiałów, które zapewniają wytrzymałość i solidność produktu. Zewnętrzna powierzchnia kabli wykonana jest z powłoki z ciepłoodpornego PVC, a pod nią znajduje się ekran – oplot z ocynkowanych drutów miedzianych. Kolejną warstwę stanowi folia aluminiowa. Wnętrze kabla to z kolei wielodrutowa żyła grzejna, którą oplata XLPE.

Kable samoregulujące mają więc izolację odporną na temperaturę osiągającą wartość do 85 stopni Celsjusza. Trzeba też wspomnieć o ekologii takiego produktu, ponieważ zastosowanie energii elektrycznej do usuwania oblodzenia nie jest zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Kabel zabezpieczający rurę przed zamarznięciem jest więc doskonałą propozycją, którą można zastosować praktycznie w każdych warunkach. Właśnie dlatego produkty te mają tak dobre opinie. Folie grzewcze, które są odpowiednikiem takich kabli, pozwalają dodatkowo na dostarczenie ciepła dopasowanego do warunków na znacznie większej powierzchni.

Jaką rolę ma kabel samoregulujący?

Kabel samoregulujący zabezpiecza rury przed osadzaniem się lodu i może być instalowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Odpowiednia konstrukcja tego elementu sprawia, że idealnie chroni rury wodociągowe oraz zawory montowane w nieogrzewanych pomieszczeniach. Kabel ten dobrze sprawdza się także w obiektach mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych, a także w budynkach mieszkalnych rekreacyjnych.

W połączeniu z termostatem kable dodatkowo skutecznie chronią rury i zawory przed działaniem zbyt niskiej temperatury, mrozem czy oblodzeniem – nawet w najbardziej surową zimę. Bez problemu poradzą sobie w mroźne dni. Poza tym takie kable wyróżnia prosty, szybki montaż, bezpośrednio na rurze.

Dlaczego warto montować kabel samoregulujący?

Kable samoregulujące przynoszą wiele korzyści przedsiębiorstwom oraz osobom prywatnym. Wysokiej jakości produkty KZ zabezpieczają rury i zawory przed oblodzeniem, a także przed uszkodzeniami wywołanymi przez mróz i niską temperaturę. To z kolei wpływa nie tylko na komfort termiczny użytkownika, ale też na oszczędność finansową. Kabel grzewczy do rur zmniejsza potrzebę wykonywania kosztownych napraw po zimie.

Firma TERMOFOL, będąca producentem mat i folii grzewczych, oferuje zarówno różnorodne rodzaje kabli samoregulujących, jak i folie grzewcze. Opinie o tym produktach mówią same za siebie – korzystając z ich możliwości, nie trzeba obawiać się np. pęknięcia rury czy innej awarii w sezonie mroźnej zimy.