Czym się różni GH od KH w parametrach wody w akwarium?

Odczyn pH, określający kwasowość lub zasadowość wody to jeden z najważniejszych parametrów, który zarówno młody, jak i doświadczony akwarysta, powinien nieustannie sprawdzać i mieć pod kontrolą. O ile wszyscy z lekcji chemii pamiętają, czym jest odczyn pH, o którym sporo się mówi, to w większości przypadków ludzie nie orientują się czym są wartości KH i GH. Do czego służy ten parametr i dlaczego jest ważny?

KH w akwarium

Twardość węglanowa, zwana też przemijającą, to jeden z najważniejszych parametrów w przypadku akwariów. Pozwala ona określić stężenie anionów węglanu i wodorowęglanów. W akwarium wartość ta nie powinna przekraczać 8 stopni.

GH w akwarium

Parametr GH wraz z twardością nieprzemijającą wspólnie stanowią GH, czyli całkowitą twardość wody. Pozwala ona mierzyć stężenie występujących w roztworze soli mineralnych. Jest ona istotna dla metabolizmu wszystkich zwierząt i roślin w zbiorniku. Wartość tego parametru powinna wynosić między 4 a 9 stopni GH. Jeśli wynik jest niższy, należy niezwłocznie dodać do wody specjalistyczne substancje, które pozwolą przywrócić równowagę.