Zajmując się wystawieniem świadectw energetycznych, musimy być świadomi, że będzie nam potrzebny szereg odpowiednich uprawnień. Niestety samo ukończenie studiów o kierunku budownictwo nie jest wystarczające. Wymagane będzie odbycie szkolenia o programie określonym w przepisach i zdanie ministerialnego egzaminu.
Certyfikaty energetyczne. Jak wygląda praca?
Chcąc wystawiać certyfikaty energetyczne praca, będzie się odbywała głównie w na terenach zakończonych inwestycji: bloków, mieszkań oraz domów jednorodzinnych, czy w zabudowie szeregowej. Wystawienie odpowiedniego dokumentu dla konkretnej inwestycji może się znacząco różnić, w zależności od wielkości nieruchomości. W przypadku małych domów jednorodzinnych, nie powinno być problemem zmieszczenie się w kilku godzinach. W przypadku inwestycji deweloperskich czas ten może wynosić nawet kilka dni, zwłaszcza jeśli inwestycja dotyczy bloku zawierającego kilkanaście kondygnacji.
Jakie mogą być zarobki audytora?
Wszystko zależy czy jesteśmy zatrudnieni w firmie zajmującej się audytami czy pracujemy na własny rachunek. Koszt wystawienia certyfikatu energetycznego to średnio 500 – 1000zł, jeżeli jesteśmy zatrudnieni w firmie energetycznej, nam przypadnie około połowa tej kwoty, po potrąceniu podatków.