Oświetlenie wnętrz: Jak tworzyć atmosferyczne i funkcjonalne oświetlenie

OŚWIETLENIE WNĘTRZ: JAK TWORZYĆ ATMOSFERYCZNE I FUNKCJONALNE OŚWIETLENIE

Nie ma nic lepszego, niż dobrze oświetlone wnętrze. Odpowiednio dobrana ilość światła wpływa na nasze samopoczucie, a także na komfort korzystania z pomieszczenia. Dlatego tak ważne jest, aby oświetlenie było funkcjonalne i atmosferyczne. W tym artykule postaramy się przybliżyć kilka wskazówek, jak to osiągnąć.

1. PLANOWANIE OŚWIETLENIA

Zanim zakupimy jakiekolwiek oświetlenie, warto dobrze przemyśleć, jakie pomieszczenie chcemy oświetlić. Musimy wziąć pod uwagę zarówno funkcjonalność oświetlenia, jak i klimat, jaki chcemy stworzyć. Następnie, warto zaplanować, gdzie konkretne źródła światła powinny się znajdować, aby zapewnić odpowiednią ilość światła w każdym miejscu w pokoju.

2. KOMPLEKSYJNE OŚWIETLENIE

Różne rodzaje oświetlenia pełnią różne funkcje. Z tego powodu warto zainstalować w pomieszczeniu różne rodzaje źródeł światła, aby tworzyć złożoną atmosferę. Punkty świetlne, takie jak kinkiety i plafony, powinny być dobierane zgodnie z aktualnymi potrzebami mieszkańców domu. Bardzo modny jest obecnie styl z lampami wiszącymi, jednakże należy zachować umiar przy ich doborze, aby uniknąć zbyt mocnego i efektownego oświetlenia.

3. KOLOR ŚWIATŁA

Artykułując o oświetleniu trzeba zwrócić także uwagę na kolor światła. Barwa źródła światła wpływa na nastrój w pomieszczeniu. Ciepłe światło, np. żółtawe, tworzy przytulną atmosferę, idealną do relaksu, podczas gdy zimne światło, np. niebieskie, ożywia pomieszczenie i dodaje energii. Warto więc dostosować barwę światła do konkretnych potrzeb, takich jak czytanie, praca, relaks lub rozrywka.

4. INTENSYWNOŚĆ ŚWIATŁA

We wnętrzach zawsze powinien być dobry poziom oświetlenia, jednak sam poziomintensywności powinien być dopasowany do funkcji pomieszczenia. Na korytarzach, w łazienkach czy na klatkach schodowych zależy nam by była jasność, z kolei w przypadku sypialni warto postawić na klimatyczną i relaksującą atmosferę. W ten sposób użytkowanie pomieszczeń będzie bardziej komfortowe i bezpieczne.

5. DESIGN

Na koniec warto wspomnieć, że dobre oświetlenie powinno być także estetyczne. Oprócz funkcjonalności i atmosfery, jaką chcemy stworzyć, warto zwrócić uwagę na design źródeł światła. Często np.stojących lampach czy kinkietach towarzyszy wzornictwo nawiązujące do stylu i klimatu wnętrza.

Podsumowując, odpowiednie oświetlenie wnętrz to klucz do komfortowego i funkcjonalnego użytkowania pomieszczeń. Planowanie oświetlenia, użycie różnych rodzajów źródeł światła, dobór koloru i intensywności oświetlenia oraz dbałość o design to podstawowe kroki, które pozwolą na stworzenie atmosferycznego i funkcjonalnego oświetlenia.