Obiekty sportowe są ważnym elementem strategii dotyczącej zwiększenia poziomu zdrowia fizycznego. Dlatego szkoły i gminne samorządy coraz częściej przeznaczają swój budżet na budowę tego typu obiektów. Projekty obiektów sportowych mogą być różnorodne i dopasowane do celu ich funkcjonowania. Może być to tradycyjna hala sportowa z boiskiem, lodowiskiem lub pływalnią. Bez względu na to, jaki obiekt wybierzesz, są pewne elementy, które są ważne we wszystkich tych obiektach.
Jak wybrać podłogę sportową?
Podłoga to najbardziej kluczowy element wyposażenia hali sportowej. Od wyboru nawierzchni zależy między innymi bezpieczeństwo sportowców podczas treningów i zawodów sportowych. W halach sportowych należy wybrać podłogę z powłoką wierzchnią o odpowiednio większej odporności na obciążenia punktowe (krzesła, stoły, podesty itp.), ale również musi być odporna na przeciążenia podczas wielogodzinnych rozgrywek sportowych. Dodatkowo podłoga musi być matowa oraz w takim kolorze i odcieniu, aby wszelkie oznakowania na nią naniesione były dobrze widoczne.
System oświetlenia hal sportowych
Oświetlenie musi zostać dostosowane do wnętrza hali sportowej. Jest to często cały system oświetleniowy, który swoją oprawą poprawia jakość odbioru całego wydarzenia, a jednocześnie nie dekoncentruje zawodników. System oświetleniowy musi spełniać normę PN-EN 12193, która zawiera informację o wymaganym oświetleniu dopasowanym do trzech różnych klas rozgrywek sportowych oraz dyscyplin sportowych. Parametry oświetlenia, na które należy zwrócić uwagę to między innymi: natężenie światła, równomierność oświetlenia, olśnienie, strumień świetlny czy migotanie, ale również wytrzymałość na uszkodzenia czy szybkość serwisowania. Ważnym elementem jest również ekologia i oszczędność finansowa, dlatego wybrać nowoczesne oświetlenie!
Projekty obiektów sportowych mogą się między sobą różnić, ale zwrócenie uwagi na funkcjonalność i możliwość użytkowania obiektu przez sportowców amatorów i zawodowych sportowców jest niezwykle istotna.